A feladat, hogy buborék rendezési elvvel egy adott számsort rendezzünk növekvő sorba, illetve ellenőrizzük, hogy abban van-e.
Feladat: Rendezd növekvő sorba a buborék rendezési elv segítségével a 11, 7, 3 számsort!
Balról jobbra sorban haladunk, és minden összehasonlításnál azt állítom, hogy a bal oldali szám kisebb a jobb oldali szomszédjánál. Ha az állítás hamis, a két számot megcseréljük. A sor végére érve, meg kell vizsgálnunk, volt-e csere, míg végig értünk. Ha volt újra kezdjük, ha nem, akkor a sor rendezett.
Állítás: a 11 kisebb, mint a 7. Az állításomat jelölöm relációs jellel, majd alatta jelölöm, hogy az állítás hamis (H), hamis állítás esetén a két számot meg kell cserélni, ezt is jelölöm (cs).
***
A csere elvégzése után folytatom az összehasonlítást.
Állítás: a 11 kisebb, mint a 3. Az állításomat jelölöm relációs jellel, majd alatta jelölöm, hogy az állítás hamis (H), hamis állítás esetén a két számot meg kell cserélni, ezt is jelölöm (cs).
***
A sor végére értem, ezt jelölve aláhúzom, majd meg kell vizsgálni, hogy míg végig értem a számsoron, volt-e csere. Volt, ezt jelölöm (volt csere). Mivel volt csere újra kell kezdeni a sor elejéről.
***
Állítás: a 7 kisebb, mint a 3. Az állításomat jelölöm relációs jellel, majd alatta jelölöm, hogy az állítás hamis (H), hamis állítás esetén a két számot meg kell cserélni, ezt is jelölöm (cs).
***
A csere elvégzése után folytatom az összehasonlítást.
Állítás: a 7 kisebb, mint a 11. Az állításomat jelölöm relációs jellel, majd alatta jelölöm, hogy az állítás igaz (I), igaz állítás esetén a két számot nem cserélem meg, ezt is jelölöm (n.cs.).
Közben a sor végére is értem, ezt jelölve aláhúzom, majd meg kell vizsgálni, hogy míg végig értem a számsoron, volt-e csere. Volt, ezt jelölöm (volt csere). Mivel volt csere újra kell kezdeni a sor elejéről.
***
Állítás: a 3 kisebb, mint a 7. Az állításomat jelölöm relációs jellel, majd alatta jelölöm, hogy az állítás igaz (I), igaz állítás esetén a két számot nem cserélem meg, ezt is jelölöm (n.cs.).
Állítás: a 7 kisebb, mint a 11. Az állításomat jelölöm relációs jellel, majd alatta jelölöm, hogy az állítás igaz (I), igaz állítás esetén a két számot nem cserélem meg, ezt is jelölöm (n.cs.).
Közben a sor végére is értem, ezt jelölve aláhúzom, majd meg kell vizsgálni, hogy míg végig értem a számsoron, volt-e csere. Nem volt, ezt jelölöm (nem volt). Mivel nem volt csere, a sor rendezett.
Mindig akad gyerek, aki megkérdezi minek oda az a mosoly a végére. Minek-minek. Mert örülök, hogy a végére értünk! :o)
Egyben, magyarázat nélkül:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése