Ezt a kezdést akkor szoktam használni, ha szegélyt akarok utólag hozzáhorgolni. A neve utal a készítés módjára. Lényegében egy láncszemsor, ami úgy készül, hogy minden szembe beleakadjon egy-egy tüske.
A képek nagyíthatók!
A kezdéshez szükségünk van egy kötőkerékre, fonalra és a fonalhoz méretben passzoló horgolótűre.
Készítsünk egy csúszócsomót:
Ez a munka az óramutató járásával megegyező irányba készül.
Az első tüskébe akasszuk bele kívülről a fonalat. A horgolótű jobbra essen, a fonal gombolyag felőli része pedig balra. A fonalvég a kötőkerék belsejében legyen.
A tüske előtt akasszuk bele a horgolótűbe a gombolyag felőli fonalszálat ...
... majd húzzuk át a horgolótűn lévő csúszócsomón. Elkészült az első láncszem.
Már kihúzhatjuk a kötőkerék belsejéből a fonalvéget, ha zavar a munkában.
A következő tüskén megismételjük, kívülről beleakasztjuk a fonalat (balra esik a gombolyag, jobbra horgolótű), majd tüske előtt akasszuk bele a horgolótűbe a gombolyag felőli fonalszálat és húzzuk át a horgolótűn lévő hurkon.
Ezt addig folytatjuk, míg el nem érjük az utolsó tüskét. Közben ilyesminek kell kialakulnia:
Amikor az utolsó tüskére is került láncszem, a horgolótűn lévő hurkot tegyük át az első tüskére.
Elkészült a kezdősor.
A folytatásban: sima és fordított szem.
Nem használtam még - nem is láttam ilyet élőben -, így bocsánat, ha nagyon mulya a kérdés: mit lehet így készíteni? Csak sapkát, körbekötött sálat? Haladósabb így, mint kötőtűvel?
VálaszTörlésÉn még csak sálat kötöttem kötőtűvel, abból is csak egyet és hetekbe telt, amikor Zs. kb 3 éves volt. Ezzel pár óra alatt megvan egy, ugyanolyan mintával.
VálaszTörlésEz a kötőkerék készletben kapható (4 méret van benne). Készülhet vele "hétvégi zokni" (a profibb zoknihoz másfajta keret van, olyannal is jövök majd), babák/játékok, sík kötött sál, poncsó, mamusz, boleró, pulcsi, kardigán, babatakaró. Most ennyi jut eszembe.
Woww, így elsőre a poncsó és a mamusz keltették fel az érdeklődésemet.
VálaszTörlés